понеділок, 17 березня 2025 р.

"В поезії - моя душа..."

 Український інститут книги вже вдруге організовує Національний тиждень читання поезії 2025, що розпочався 17 березня і триватиме по 23 березня. 

Тема тижня — «Пісня тисячі голосів», а гаслом стали слова Сергія Жадана: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся».

Учасники клубу за інтересами "Квітучий сад", що діє при бібліотеці-філії №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека", своїм черговим засіданням розпочали Національний тиждень читання поезії 2025.

Говорили про поезію взагалі. Кожен із учасників відповів на питання, а що ж таке поезія для нього, яка вона - кольорова чи чорно біла? 

Учасниця клубу, поетеса Охтирського краю Ніна БАГАТА зачитала безліч власних віршів на різну тематику, зокрема вони всі були близькі до категорій кожного із семи днів Національного тижня читання поезії.

Згадали класиків, а також сучасних авторів, а ще - земляків Охтирщини, які залюблені у поетичне слово.

 Завдяки поезії ми чуємо одне одного. Фіксуємо досвід і шукаємо відгуки. Поезія - це стан душі.

Тиждень поезії покликаний підкреслити, що література дозволяє нам сприймати суспільство цілісно, не стираючи унікальність кожного досвіду.





















четвер, 13 березня 2025 р.

"Відчути на дотик епоху..."

 13 березня святкує 65-річчя від дня народження  Юрій Ігорович Андрухович - український поет, прозаїк, перекладач, кандидат філологічних наук.

 Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує переглянути книжкову виставку-бенефіс "Відчути на дотик епоху...", з нагоди ювілею автора.

Юрій Андрухович народився у Станіславі, обласному центрі Івано-Франківської області. Працював газетярем, служив у війську, закінчив редакторське відділення Українського поліграфічного Інституту у Львові. Разом з друзями заснував поетичну групу "Бу-Ба-Бу". Є одним із засновників постмодерністської течії в українській літературі.

З 1991 року публікується у великих літературних журналах України. У 1990-х роках, разом з Ю. Іздриком, видавав "часопис текстів і візій" " Четвер" - перший в Україні постмодерністський журнал.

Автор збірок поезій: "Небо і площі", "Середмістя", "Екзотичні птахи і рослини", "Пісні для мертвого півня", романів: "Рекреації", "Московіада", "Перверзія", "Дванадцять обручів", "Таємниця. Замість роману".

Письменник активно займається громадською діяльністю.

9 листопада 2021 року прочитав Радіодиктант національної єдності (уривок зі свого нового роману).

Запрошуємо завітати всіх бажаючих до нашої бібліотеки та ознайомитися з літературним словом Юрія Андруховича. 
















понеділок, 10 березня 2025 р.

"День Державного Гімну України"

6 березня 2003 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України». Згідно ст. 1 Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського «Ще не вмерла України і слава, і воля." 

Бібліотека-філія #3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує до перегляду інформаційну полицю "Гімн України - символ національної і державної величі!".

10 березня відзначається День Державного Гімну України.

Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Це були бойові заклики та пісні, які створювали патріотичні настрої перед битвами. 

Ближчими до жанру гімну були козацькі пісні. Вони звучали як присяга перед Богом і Землею, пісня на слова Тараса Шевченка «Заповіт», а також - “Боже великий, єдиний, нам Україну храни". Військовими гімнами стали й пісні - «Ой, у лузі червона калина», «За рідний край».

Український національний та державний гімн - пісня «Ще не вмерла України і слава, і воля» був створений у 60-х роках ХІХ ст. Слова до гімну написав  відомий український поет, етнограф, фольклорист, Павло Чубинський (1839-1884). Автором музики був греко-католицький священик, композитор і диригент Михайло  Вербицький.

Вперше слова гімну були опубліковані у львівському журналі «Мета» (1863) й дуже швидко вони стали популярними серед інтелігенції, студентів, гімназистів. 

Заспіваймо сьогодні Гімн України разом!

Слава Україні! Героям Слава!













неділя, 9 березня 2025 р.

"Об'єднані словом Тараса!"

9 березня виповнюється 211 років від дня народження національного і світового генія, поета, художника, громадського діяча - Тараса Григоровича Шевченка.

Бібліотека-філія #3 презентує літературний бенефіс "Об'єднані словом Тараса" і запрошує завітати до бібліотеки та разом зачитати поезії Шевченка.

Для українців день народження Тараса Шевченка - це особлива дата. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу. Пройшло 211 років від дня народження Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне.

Т. Г. Шевченко був невисокого зросту - трохи більше 164 см.

Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.

Найменше в світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко.

500 метрів квадратних  - площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні будинку.

15 років - стільки поет провів в Україні за все життя.

Все життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка були присвячені українському народові. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватиметься мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими.

Шануймо українське! Шануймо Шевченка!



















субота, 8 березня 2025 р.

"Жіночий погляд на світ"

 Весна! Жінка! Квіти!

8 березня - Міжнародний день прав жінок і миру, а простіше - свято весни та чарівності!

Бібліотека-філія #3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" вітає всіх жінок Охтирщини зі святом книжковою виставкою "Жіночий погляд на світ".

Милі жінки! Будьте ніжними як весна, красивими як первоцвіти. Кохайте, мрійте, живіть! Мирного неба!







пʼятниця, 7 березня 2025 р.

"Щедрий талант Світлани Талан"

 7 березня 2025 року святкує ювілейний день народження українська письменниця - Світлана ТАЛАН.

Бібліотека-філія #3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" приєднується до привітань та пропонує до перегляду книжкову виставку-ювілей "Щедрий талант Світлани Талан".

Світлана Олегівна Талан - українська письменниця, авторка романів в жанрі "реальних історій". Народилася 7 березня 1960 року в селі Слоут Глухівського району на Сумщині. Після закінчення Глухівського педагогічного інституту в 1983 році, працювала вихователем у дитсадку, пізніше - учителем початкових класів.

У 1979 році перебралася жити до сходу України - до м.Сватове, а з 1989 року  проживала у Сєвєродонецьку Луганської області до початку повномасштабного вторгнення. Зараз живе у м. Київ.

Усі літературні твори пані Світлани на гостросоціальну тематику. Головна героїня її книжок - українська жінка, з її труднощами, переживаннями, болем, коханням, побутом, сімейними стосунками.

У нашій бібліотеці твори авторки не залишаються на полицях надовго. Вони постійно в русі, у читача.

Тож прийміть сьогодні щирі вітання, пані Світлано!

Нових Вам літературних ідей, міцного здоров'я та мирного неба!

 З повагою, Ваші прихильники і читачі.













середа, 26 лютого 2025 р.

"Крим... Як це було..."

 Крим - це Україна!

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" гостинно запрошує всіх бажаючих  завітати до книгозбірні та ознайомитися з цікавими літературними виданнями про Крим, як художньої тематики так і пізнавальної.

Отже, дата 26 лютого, нагадує всьому світу, що боротьба за Крим і його звільнення триває! Ми сильні, на нашому боці правда і воля, свобода і честь! І Крим буде вдома, в Україні! У 2014 кримські татари та патріоти України першими вийшли на вулиці, аби відстояти український Крим перед загрозою російської окупації.

Ця подія стала символом опору окупації, що триває вже одинадцять років.

В єдності наша сила і перемога!




вівторок, 25 лютого 2025 р.

"Лесине слово звучатиме знову!"

 Леся Українка – душа українського народу. Жінка, яка на власному прикладі доказувала, що життя і боротьба йдуть пліч-о-пліч.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує до перегляду літературний портрет "Лесине слово звучатиме знову!"

Запрошуємо завітати до бібліотечного дому, щоби вкотре згадати твори видатної Лесі. Маємо у фондах повне зібрання творів авторки.

Леся Українка (справжнє ім'я - Лариса Петрівна Косач), українська письменниця, перекладачка та культурна діячка, співзасновниця літературного гуртка "Плеяда".

Народилася 25 лютого 1871 року в Новограді-Волинському.

Все її життя було боротьбою: з хворобою, із суспільними догмами, за право бути українкою, мати власну думку, не бути ні від кого залежною. Вона писала драми про жінок, з точки зору жінки. Не боялася змін, мала непересічний характер. Саме вона стала однією з центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня.

Померла 1 серпня 1913 року. Похована на Байковому кладовищі.








понеділок, 24 лютого 2025 р.

"Герої не вмирають! Героїв пам'ятають!"

24 лютого 2022 року - чорна дата в житті моєї країни...

Сьогодні, 24 лютого 2025 року, виповнюється три роки з початку широкомасштабного вторгнення російської федерації до території України. 

24 лютого 2022 року, близько 3:40 на територію Луганської області зайшла перша колона російських танків, а сама Україна здригнулася від перших ворожих ракет на своїй території.

Учасники бібліотечного клубу за інтересами "Квітучий сад", напередодні, зібралися на годину-вшанування пам'яті "Герої не вмирають! Героїв пам'ятають!", щоб згадати всіх, хто загинув у цій проклятій війні та помолитися за Україну, за її перемогу та мир.

24 лютого 2022 року, ранок, який змінив світову історію. Найчорніший день у новітній історії України.

Сьогодні, на третю річницю повномасштабного вторгнення, Україна продовжує запеклу боротьбу. За три роки вона довела всьому світу, що її неможливо зламати. Попри втому, втрати й біль, українці тримаються і вірять в перемогу.

Україна показала, що навіть перед сильним ворогом можна вистояти, якщо боротися за правду, свободу та майбутнє.

Пишаємося кожним і кожною, хто захищає нашу державу!

Щира подяка та доземний уклін Збройним Силам України!

Вистоїмо! Переможемо! Розповімо!

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!




























пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

"Українська на часі!"

 Кожного року, 21 лютого, увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. 

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує  скористатися мовним фітнесом "Українська на часі".

 Мова — це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

Мова функціонує і розвивається тільки в людському суспільстві. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління. Головні функції, що виконує мова — комунікативна, мислеоформлююча, пізнавальна, емоційна, виражальна тощо.

За весь час свого існування українська мова теж зазнавала злети і падіння. Сьогодні, згідно з Статтею 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Наша мова є рідною, материнською, калиновою!

Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові! Народ наш сміявся і плакав рідною мовою. Шануйте і любіть рідну мову, піклуйтеся про неї, захищайте, розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!

Українська - це мова Героїв!

Як довго ждали ми своєї волі слова.

І ось воно співа, бринить.

Бринить, співає наша мова,

Чарує, тішить і п’янить.

                 Олександр Олесь



















четвер, 20 лютого 2025 р.

"Янголи, які стали Героями!"

20 лютого, щорічно, відзначається День  Героїв Небесної Сотні, згідно з Указом Президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні".

20 лютого 2025 року минає 11 років від дня масових розстрілів Небесної Сотні на Майдані.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" представляє до уваги історичний полігон "Янголи, які стали Героями!".

20 лютого 2014 року в середмісті столиці України загинула найбільша кількість осіб - 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013-2014 років і п'ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, відстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні. Події того дня стали кульмінацією Революції Гідності.

Цьогоріч пам'ять про подвиг Героїв Небесної Сотні вшановуємо під гаслом: "Герої першої Перемоги у битві, що триває". Це - День жалоби, оскільки він пов'язаний із загибеллю громадян під час Революції Гідності та на початку російської агресії на сході України, але він покликаний вшановувати не смерть, а боротьбу за гідне та  вільне життя.

Небесна Сотня стала символом світла та перемоги над злом. Разом із Героями російсько-української війни, які відстоюють на фронті наше право жити у вільній, соборній Україні, вони живлять та зміцнюють нашу віру в Перемогу.

Залишаємося гідними своїх Героїв! 

Слава Україні! Героям Слава!