понеділок, 27 січня 2025 р.

"ГОЛОКОСТ - біль і пам'ять через роки..."

 27 січня, у день звільнення в'язнів найбільшого нацистського табору Освенцим, у світі вшановують пам'ять жертв Голокосту. У період Другої світової війни геноцид, влаштований нацистським режимом, призвів до знищення третини усіх євреїв у світі та представників низки інших національностей.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує переглянути книжкову ретроспективу " ГОЛОКОСТ - біль і пам'ять через роки .."


 Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту запровадила Генеральна асамблея ООН своєю резолюцією від 1 листопада 2005 року. Дату 27 січня обрали не випадково - саме цього дня у 1945 році війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті - "Аушвіц- Біркенау". Україна приєдналася до відзначення Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту у 2012 році.

Голокост був задуманий та спланований нацистсько-німецьким режимом на чолі з Адольфом Гітлером. Вони стверджували, що німецькі євреї зрадили Німеччину під час Першої світової війни та несуть відповідальність за її поразку. Євреям наказали носити позначку на одягу - так звану "жовту зірку Давида". Їх виселяли з власних будинків.

Нацистська влада створювала на окупованих територіях концтабори, де ув'язнювала євреїв та інші народи. Часто розташовані в передмістях великих міст, табори були дуже наочним показником готовності нацистського режиму застосовувати насильство і терор.

Табір у Освенцимі був єдиною установою, де ув'язненим систематично робили татуювання з їхніми тюремними номерами, щоб полегшити їх ідентифікацію після смерті від голоду, хвороб, тортур.

 Бабин Яр став один із місць масових вбивств євреїв та місцевих жителів. Лише 29-30 вересня 1941 року нацисти розстріляли понад 33 тисячі київських євреїв. За інформацією Інституту національної пам'яті, у роки Другої світової війни жертвами нацистської політики, спрямованої на винищення народів та груп, які нацисти вважали неповноцінними, стали 6 мільйонів євреїв. 

Голокост - один із найбільших  злочинів проти людства.

Вічна пам'ять закатованим...

Зберігаючи пам'ять сьогодні, ми прагнемо того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії.










середа, 22 січня 2025 р.

"Нам берегти тебе, Соборну і єдину!"

 22 січня, щорічно, відзначається День Соборності - у день проголошення 1919 року Акту Злуки.

Соборність - це неподільність та цілісність усіх територій України, а також єдність громадян.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" з нагоди свята  пропонує до уваги книжковий перегляд "Нам берегти тебе, Соборну і єдину" та запрошує всіх бажаючих завітати до бібліотеки і взяти участь у поетичному ланцюгу єдності та Соборності, зачитавши запропоновані нами чи Ваші авторські або улюблені поезії про Україну і рідний край.

У січні 1918 року була проголошена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до Австро- Угорської імперії, була заснована Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні 1918 року лідери обох держав в українському місті Фастові підписали акт об'єднання українських земель. 22 січня 1919 року цей договір, що увійшов у історію як "Акт злуки", був обнародуваний у Києві на Софійській площі.

Свято Соборності символізує єдність всіх українських земель.

Соборність - це не тільки пам'ять про спільне минуле, а й зусилля заради спільного майбутнього.



















"Україна. Держава. Крим."

 Крим - це Україна!

Саме в цей день, 20 січня, у 1991 році, жителі Криму висловилися за відновлення Кримської автономії, що визначило статус Криму в складі України.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" представляє до уваги викладку літератури "Україна. Держава. Крим."

У лютому 2014 року росія грубо порушила міжнародне право, незаконно окупувавши Кримський півострів. Сьогодні, під час війни, яку розв'язала російська федерація проти України, Крим чинить спротив окупантам, аби чітко сказати: "Крим - це Україна!". Аби підтвердити свій чіткий, історичний вибір щодо існування Кримської автономії в складі суверенної, неподільної, незалежної України.
















вівторок, 21 січня 2025 р.

"День пам'яті "Кіборгів"

 20 січня 2022 року Міністр оборони та Головнокомандувач Збройних Сил України встановили наказ - відзначати  День вшанування захисників Донецького аеропорту щороку 20 січня.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує до перегляду виставку-шану "Кіборги. Донецьк. Аеропорт."

Бої за Донецький аеропорт одні з найзапекліших у війні на Сході України - тривали з травня 2014-го до 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери  протистояли навалі російсько-окупаційних військ. Оборона летовища стала символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали почесне звання "кіборгів".

Стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту окремою сторінкою вписана в історію боротьби за незалежність України. Доземно вклоняємося Вам, мужні, стійкі воїни та дякуємо за захист! Вічна  пам'ять і слава!

                                              СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
















четвер, 9 січня 2025 р.

"Читай українською!"

 Читання! Що може бути найцікавішим та найприємнішим у довгі, холодні, зимові вечори. Зручне крісло, теплий, м'який плед, улюблений, гарячий чай та звісно сама цікава книга!

Бібліотека-філія №3 запрошує всіх до читацької ковзанки "Зимова КнигоКраїна!".

Завітайте до нашої книгозбірні та оберіть собі до смаку, до зимового вечора книгу українською!

Нагадаємо, що читання - заспокоює, знижує артеріальний тиск, приносить неабияке задоволення, а ще - дає можливість безкоштовно подорожувати разом з літературними героями.

Як бачите з фото, наші одні із самих активних читачів - пані Алла та пан Олександр, вже скористалися пропозицією бібліотеки.

Будьте здорові, бережіть себе та читайте! 

А ми, чекатимемо на вас у бібліотеці!












вівторок, 7 січня 2025 р.

"Літературні дати"

 8 січня 2025 року виповнюється 90 років від дня народження Василя Андрійовича Симоненка, українського поета і журналіста, шістдесятника.

Бібліотека-філія №3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" для ознайомлення представляє виставку-портрет "Крізь всі часи до Симоненка".

Василь Симоненко народився 8 січня 1935 року в селі Біївці Лубенського району на Полтавщині. Зростав без батька. Про своє дитинство  пізніше поет писав, що з рідних людей у нього були тільки мати і сивий дід.

Писати почав у студентські роки. Однак за життя видано лише збірку лірики " Тиша і грім" (1962) і казку для дітей "Цар Плаксій та Лоскотон". Його вірші не допускалися до друку, коригуватися. Визнання до поета прийшло посмертно. Сам письменник про свій поетичний стиль говорив: "Є в мені щось від діда Тараса і прадіда Сковороди". Літературні критики називали його "поетом без каменю за душею".

Симоненка називали літературним бунтарем: він не терпів несправедливості, прагнув не тільки свободи, але й визнати Україну самобутньою державою. 1965 року Симоненка висунули на Шевченківську премію. Проте не судилося. Поет отримав її лише через 30 років , уже в незалежній Україні, посмертно.

Помер Васильович Андрійович 13 грудня 1963 року.





















субота, 4 січня 2025 р.

"Новий Рік починаємо - зі святами всіх вітаємо!"

 Бібліотека-філія #3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" з оптимізмом та неабиякою енергією, в новому 2025 році, радо зустрічає своїх відвідувачів і розпочинає свою роботу затишними зустрічами бібліотечних друзів.

4 січня відбулося перше в цьому році засідання бібліотечного клубу за інтересами "Квітучий сад". 

І знову - зустріч! Учасники клубу вітали один одного з різдвяно-новорічними святами, бажали здоров'я та миру. Завідувачка бібліотеки та керівник клубу - Людмила ШЕВЧЕНКО, темою засідання обрала цикл православних, церковних свят, а саме - прийдешнє Водохреща, яке будемо святкувати 6 січня.

Присутні згадали історію свята Хрещення Господнього, традиції, народні прикмети цього дня. До речі, мало хто знав, як треба вітатися у свято Водохреща. А Ви знаєте? Якщо призабули трішечки - підказуємо. Отже, на Водохреща, зустрівшись, наші пращури казали: "Христос Хрестився", а інші відповідали: "У річці Йордані!".

Ще учасники клубу говорили про цілющі властивості води в цей день. Віддавна в народі посвячену на Водохреща воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг.

Вже завтра, 5 січня, християни будуть святкувати другий Святвечір або як ще називають "Голодна кутя". Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять - постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подаються пісні страви. Ще багато українських традицій та звичаїв має свято Хрещення Господнього.  А щоб дізнаватися більше, щиро запрошуємо доєднатися до нашого "Квітучого саду" та бути завжди у приємному колі друзів, а ще на додачу отримаєте цікаву, корисну  інформацію, яку не знайдете в Інтернеті,  цукерочку, смачну кавусю та чайок!

Приєднуйтесь! Чекатимемо!




























четвер, 2 січня 2025 р.

"Ювілейні дати"

 02 січня 2025 року святкує свій ювілейний день народження Надія Павлівна Гуменюк - українська поетеса, прозаїкиня, публіцистка, членкиня Національної спілки письменників України, заслужений журналіст України, лауреат премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки та інших літературних премій. Дружина відомого волинського письменника Володимира Лиса.

Бібліотека-філія #3 КЗ "Охтирська публічна бібліотека" пропонує до вашої уваги літературний портрет пані Надії Гуменюк. 

Рекомендуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися зі справжнім талантом прозових творів пані Надії. Гарантуємо: будете в захваті!

 Надія Гуменюк народилася 02 січня 1950 року в с.Онацьківці Полонського району Хмельницької області. Закінчила Хмельницьке педагогічне училище та факультет журналістики Львівського Державного Університету ім. Івана Франка. Журналістську діяльність розпочала 1973 року в редакції Каланчацької районної газети на Херсонщині.

Вперше публікуватися почала у десятирічному віці у Всеукраїнській газеті для школярів "Зірка".

 У творчому доробку Надії Гуменюк - понад п'ять  десятків книжок.  Вона володар Гран-прі Міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова" - роман "Вересові меди". А роман "Квіти на снігу" став дипломантом конкурсу "Коронація слова - 2011".

Надія Павлівна - чудовий прозаїк і публіцист, але передовсім - чудова поетеса.

Надія Гуменюк вважає, що наприкінці життя людина зазвичай шкодує про дві речі: що мало любила і мало подорожувала.

Отже, шановна Надіє Павлівно, бажаємо Вам завжди бути в обіймах любові і на крилах кругосвітньої подорожі. А ще - цікавих, нових, літературних творів, які ми -  Ваші читачі обов'язково чекатимемо з нетерпінням.